Zestaw hydrauliczny Holmatro, montaż DIY

Posted on Posted in BLOG!

Początkiem listopada, do naszej jednostki trafił długo oczekiwany, średni zestaw narzędzi hydraulicznych holenderskiej marki Holmatro. W skład posiadanego przez nas zestawu wchodzą:

Pompa hydrauliczna SR 40 PC2,

Nożyce hydrauliczne CU 4035 C NCT II,

Rozpieracz ramieniowy SP 5240,

Rozpieracz kolumnowy  RA 4313C,

Rozpieracz Kolumnowy RA 4331C,

dwa węże hydrauliczne typu CORE C10 OU oraz BU,

Mata na sprzęt,

Łańcuchy do odciągania kolumny kierowniczej,

Wspornik progowy,

a także narzędzie GLASS MASTER, oraz nóż do pasów wraz z wybijakiem do szyb.

IMG_3647

 

Całość dostarczyła firma Delta Service z Zielonki. Jako że na naszym GCBA było wcześniej przewidziane miejsce do montażu zestawu w jednej ze skrytek, poświęciliśmy jedno popołudnie na zainstalowanie narzędzi. Pompa stanęła na wysuwanej platformie, przygotowanej wcześniej przez producenta zabudowy, natomiast rozpieracz ramieniowy i nożyce umieściliśmy na metalowej obudowie koła zapasowego, znajdującego się w dolnej części skrytki . Do tego doszły rozpieracze kolumnowe, zamocowane na nieco wyższej półce, nad nimi na wieszakach wiszą węże CORE, mata na sprzęt znalazła swoje miejsce pomiędzy aluminiowymi profilami trzymającymi półki. Całość w efekcie przyniosła bardzo ergonomiczny dostęp do narzędzi, zabranie rozpieracza ramieniowego czy nożyc, nie wymaga wchodzenia na rozkładany stopień. Natomiast lżejsze rozpieracze kolumnowe są w zasięgu ręki również z poziomu gruntu. Pompę z łatwością można odpiąć od platformy i przenieść w miejsce pracy, bądź odpalić nie ruszając jej z miejsca stałego montażu. Akcję możemy w tedy prowadzić bezpośrednio z samochodu, z zasięgiem nawet 20 metrów od samochodu (2x 10m węża).

 

 

 

Do zamocowania, użyliśmy uchwytów i pasków mocujących które dostarczył nam producent zabudowy – WISS, oraz nitów i blachowkrętów. Po wstępnym rozłożeniu sprzętu w skrytce, i wybraniu najbardziej odpowiedniego dla nas ułożenia, przystąpiliśmy do wiertania :). Do drobnicy takiej jak łańcuchy wykorzystaliśmy plastikową skrzynkę, która już była w pojeździe i tylko czekała na jej wypełnienie 🙂

IMG_3660

Zestaw narzędzi był zakupem sfinansowanym ze środków KSRG oraz Urzędu Gminy w proporcjach 50/50.

Bardzo cieszy nas fakt że udało nam się zakupić właśnie zestaw narzędzi marki Holmatro, urządzenia tego zestawu są bardzo ergonomiczne i lekkie, świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia pola pracy przez zastosowanie żarówek LED w uchwytach rozpieracza i nożyc, światło dobrze się rozchodzi a zarazem jest wystarczająco silne, idealnie sprawdza się to przy akcjach ratowniczych w nocy. Dodatkowym atutem są węże typu CORE, które są bardzo łatwe i przyjemne w użytkowaniu, nie plączą się ani nie pętlą przy ciągnięciu, wystarczy podłączyć końcówki do pompy i do narzędzia i przejść dalej – bez ingerencji w rozwijanie czy przekręcanie! W przypadku zabrudzenia końcówek, system został opracowany tak, aby żadne zanieczyszczenia nie dostały się do obiegu cieczy, wystarczy przetrzeć końcówkę i można spokojnie pracować dalej.

Efekty oceńcie sami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *