Latarka Mactronic M-fire 02 – po dwóch latach użytkowania

Posted on Posted in BLOG!

Jako że latarki do hełmów są w straży używane codziennie, postanowiłem zrecenzować posiadaną przeze mnie M-FIRE 02. Prezentowany sprzęt posiadam od około dwóch lat, w tym czasie użytkowany był on przy różnego rodzaju akcjach ratowniczych, czy to pożarach czy wypadkach, powodziach, a nawet przy powalonych przez wichury drzewach. Latarka działała przy -30 stopniach jak również w pożarach, działała również w wodzie. Osobiście z tej latarki jestem bardzo zadowolony, a dlaczego? O tym przekonacie się w dalszej części.

IMG_3957
Obudowa w barwie luminesencyjnej nie pozwoli na jej zgubienie.

M-Fire 02 jest powszechnie używaną latarką nie tylko przez ochotników ale również przez zawodowców, zapytacie dlaczego? Otóż odpowiedź zdaje się być banalna – stosunek cena-jakość. Trudno szukać równie porządnej latarki LED w tym przedziale cenowym. Jakość wykonania jest na bardzo wysokim poziomie, obudowa jest wykonana z trwałych materiałów, jak podaje producent, odpornych na upadek z wysokości 1m (mnie spadła z około 2,5m na kostkę i nadal działa bez problemu). Latarka jest w pełni wodoodporna – spełnia normę IP 67. Jest także dopuszczona do działania w strefie zagrożonej wybuchem EX ATEX.  Zasilane przez 4 baterie AA źródło światła – czyli w tym przypadku dioda CREE XP-E dostarcza światło rzędu 120 lumenów a to przekłada się na zasięg ponad 170 metrów! Musicie przyznać że to maleństwo daje czadu!

 

IMG_3944
Jak widać, mycie po akcji nie jest niczym trudnym.IMG_3947

No dobra – dosyć technologicznych opisów, pora na moje spostrzeżenia. Nie sposób tu nie zaznaczyć energooszczędności latarki.Producent deklaruje 6 godzin pracy przy 100% świetle i 69 przy 25%. Ja jak dotąd nie wymieniałem w niej jeszcze baterii – tak, wszystko działa od 2 lat na tym samym zestawie baterii! Lampkę używam średnio 4-5 razy w miesiącu po kilka godzin więc jest naprawdę nie źle. Na uwagę zasługuje również uchwyt mocujący do hełmu Gallet F1 SF, latarka trzyma się w nim stabilnie – jest dokręcona plastikową śrubą dociskową, problem pojawia się przy mocowaniu zestawu do uchwytu w hełmie. Tu plastik lubi się wytrzeć i ciężko ustawić latarkę w odpowiedniej dla nas pozycji, rozwiązaniem jest zamocowanie latarki tylko raz i pozostawienie jej na miejscu, lecz nie zawsze jest to dla użytkownika wygodne – mowa tu o akcjach w których trzeba „wejść głową” w szczególności w dzień. Fajnym rozwiązaniem jest natomiast przycisk włączający. który został umiejscowiony w szczycie latarki, wciśnięcie przycisku nie wymaga większego wysiłku czy zdejmowania rękawic, działa to fantastycznie!

Zasięg światła jest wystarczający, jego moc również. Dzięki światłu w barwie zimnej latarka działa niczym miecz świetlny w zadymieniu. Oświetla drogę wręcz idealnie, w dodatku, dzięki możliwości zamocowania na hełmie jest praktycznie bezobsługowa.

uchwyt można zdjąć w bardzo łatwy sposób

 

IMG_3961
100% światła przy odległości 25 cm od ściany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reasumując – Latarka jest sprzętem najwyższej możliwej jakości, w dodatku w przystępnej cenie bo można ją kupić już od 185 złotych! W tym przedziale cenowym i z tą jakością trudno ją porównywać z latarkami innych producentów takich jak Peli czy Survivor. Stosunek jakości do ceny jest zdecydowanie lepszy od konkurencji, a ergonomia użytkowania dorównuje jej przeciwnikom.

IMG_3958
Światło w barwie zimnej idealnie sprawdza się w strefie zadymienia.

Ode mnie latarka otrzymuje 9.9 punktu na 10 możliwych – a to tylko przez nie najlepszy uchwyt do hełmu Gallet.mfire2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *