Historia

Początki kształtowania się straży pożarnej w Zubrzycy Górnej sięgają czasów, kiedy Orawa była pod zaborem austriackim. Niezbędne narzędzia do gaszenia pożarów znajdowały się u sołtysa. Władze austriackie przydzieliły dla wsi Zubrzyca Górna ręczną pompę czterokołową, która do pożarów była przewożona końmi.

W 1923 r. została założona przez sołtysa Brzezowickiego, plutonowego Dworskiego, Kajetana Michniewskiego oraz przy wsparciu innych mieszkańców wsi Zubrzyca jednostka OSP. Komendantem został plutonowy Dworski, następnie Karkoszka i Bugajski. W tych czasach na parceli zakupionej przez mieszkańców została wybudowana remiza drewniana, w której znajdował się sprzęt gaśniczy. W 1929 r. wybrano zarząd OSP. Prezesem został ksiądz Jan Maślak, komendantem Józef Solawa, zastępcą Jan Kulak.

Oprócz gaszenia pożarów jednostka OSP zajmowała się organizowaniem życia kulturalnego na wsi. Organizowano różnego rodzaju konkursy, zabawy, festyny. Dochody z tych imprez przeznaczano na zakup sprzętu pożarniczego. W latach 1938–1940 wybudowano ze składek mieszkańców drugą remizę. W 1951 r., gdy komendantem był Albin Jasiurka, jednostka zakupiła motopompę taczkową „Angelika” oraz w późniejszym czasie motopompę Syrena M-40. W 1953 r. prezesem został Józef Kowalczyk, komendantem Jan Kulak. Następnie funkcję komendanta pełnili: Józef Kardaś, Emil Kowalczyk, Wendelin Moniak. Podczas zawodów dla województwa krakowskiego jednostka OSP wygrała motopompę Loepolia 800, którą zastąpiła w 1962 r. nowoczesna pompa PO-3.

W latach 1974-1977 została wybudowana obecna remiza. Powstała ona z dotacji Gromadzkiej Rady, drzewo przekazała Wspólnota Urbarialna, roboty budowlane w większości były wykonane przez strażaków oraz mieszkańców wsi. W 1975 r. prezesem został Eugeniusz Sikora, komendantem Emil Kowalczyk. Pierwszy samochód gaśniczy jednostka otrzymała w 1979 r. od Komendy Powiatowej w Nowym Targu, był to Star 25.

886551_555065554524359_1615826026_o

W 1990 r. funkcję komendanta objął Stanisław Chmura, którego w 1996 r. zastąpił na tym stanowisku Józef Głusiak, natomiast Stanisław Chmura został prezesem. W tym czasie rozpoczęto starania o zakup nowego samochodu gaśniczego. W 1997 r. zakupiono podwozie Star 244. Zabudowę samochodu zlecono zakładowi Moto–Truck w Kielcach. Znaczną część pieniędzy na ten samochód zebrano od mieszkańców wsi, sponsorów, firm prywatnych, funduszy własnych, reszta pieniędzy została przekazana z funduszu gminnego. W 1998 r., podczas obchodów Jubileuszu 75–lecia OSP, samochód ten został poświęcony i przekazany jednostce OSP. Również podczas tej uroczystości został poświęcony i przekazany jednostce sztandar, ufundowany przez Spółkę Wodociągową w Zubrzycy Górnej.

W 2011 roku, budynek naszej remizy został ocieplony i zmieniona została elewacja budynku. Zmieniono również bramy garaży na automatyczne. Natomiast jesienią 2012 roku na placu przed remizą została położona kostka brukowa oraz wykonano renowacje odwodnienia budynku.

W 2013 roku, 9 druhów ukończyło kurs z zakresu szkolenia podstawowego oraz ratownictwa technicznego, stając się pełnoprawnymi członkami, uprawnionymi do udziału w akcjach ratowniczo gaśniczych, rok później czterech z nich ukończyło kurs dowódców sekcji OSP  oraz kierowcy konserwatora sprzętu pożarniczego.

W roku 2015 dzięki staraniom ówczesnego prezesa, dh. Stanisława Chmury, oraz naczelnika dh. Piotra Kowalika, decyzją Komendanta Głównego PSP zostaliśmy włączeni w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Dla jednostki udało się uzyskać środki na zakup fabrycznie nowego, ciężkiego samochodu 13474980_1056739317771329_3074451064471391348_oratowniczo gaśniczego na podwoziu Scania P410. Samochód wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 5000 litrów oraz autopompę Ruberg o wydajności 3200 litrów na minutę. Samochód zabudowała firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych z Bielska Białej. Całkowity koszt pojazdu wyniósł 849 960 złotych z czego znaczną część bo aż 549 960 złotych pokrył Urząd Gminy w Jabłonce, gdzie na wniosek Wójta Gminy – Antoniego Karlaka, uchwałę podjęła Rada Gminy. Pozostałe środki pochodziły ze Związku OSP RP oraz Komendanta Głównego PSP

13482883_1056739987771262_487671845287446520_o

Rok 2016 był rokiem wyborów nowych władz OSP. Nowo wybranym prezesem został wybrany Piotr Wyrtel, naczelnikiem pozostał Piotr Kowalik, zarząd tworzą również Marcin Kowalik, Andrzej Kott, Marcin Moniak, Tomasz Joniak, Józef Kowalczyk, natomiast komisję rewizyjną Stefan Kulak, Eugeniusz Kott, Jan Kott. Podczas Walnego Zebrania sprawozdawczo wyborczego, podjęto uchwałę w sprawie utytułowania Prezesa Honorowego, dotychczasowego prezesa dh Stanisława Chmurę. 19 czerwca, przed naszą remizą odbyło się poświęcenie nowego wozu bojowego, które było idealną okazją do wręczenia odznaczeń dla druhów oraz podziękowania władzom gminy, powiatu i województwa. W listopadzie do jednostki zakupiony został średni zestaw do ratownictwa technicznego marki Holmatro, który zakupiony został ze środków KSRG oraz Urzędu Gminy Jabłonka

2 thoughts on “Historia

1. fajna strona, ale w tym artykule jest błąd: Orawa nigdy nie była pod zaborem austriackim, ponieważ od XIV wieku należała do Królestwa Węgier, granica pomiędzy Węgrami a Zaborem Austriackim, czyli Galicją przebiegała w Piekielniku i Zubrzycy Górnej na granicy z Sidziną

1. Artykuł pochodzi ze strony Urzędu Gminy Jabłonka, więc sądzę że oni lepiej znają historię, a tak na marginesie to czy czasem nie było czegoś takiego jak Austro-Węgry?